OTTAWA FESTIVAL ANNOUNCES 2019 COMPETITION SHORTS AND FEATURES

The Ottawa International Animation Festival has announced the list of animated shorts and features selected for competition this year.

The Ottawa International Animation Festival has announced the list of animated shorts and features selected for competition this year. The eclectic titles selected to compete at the 2019 edition (Sept. 25-29) are:

Feature Competition

Away | Gints Zilbalodis | Latvia
Kaijû no kodomo (Children of the Sea) | Ayumu Watanabe | Japan
Les hirondelles de Kaboul (The Swallows of Kabul) | Zabou Breitman & Éléa Gobbé-Mevellec | France, Luxembourg, Switzerland
L’extraordinaire voyage de Marona (Marona’s Fantastic Tale) | Anca Damian | France, Romania, Belgium
ON-GAKU: Our Sound | Kenij Iwaisawa | Japan
Tux and Fanny | Albert Birney | U.S.

Short Film Competition
Narrative

Acid Rain | Tomek Popakul | Poland
Baby Baby | Aggelos Papantoniou & Nikhil Markale | Australia
Deszcz (Rain) | Piotr Milczarek | Poland
The Flounder | Elizabeth Hobbs | UK, Austria
Flut (Flood) | Malte Stein | Germany
Fridge | Eugene Kolb | USA
Girl in the Hallway | Valerie Barnhart | Canada
I’m Not A Robot | Sean Buckelew | USA
The Levers | Boyoung Kim | South Korea
Lidérc úr (Mr. Mare) | Luca Tóth | Hungary, France
Mémorable | Bruno Collet | France
Movements | Dahee Jeong | South Korea
Orpheus | Priit Tender | Estonia
Ostatnia wieczerza (Last Supper) | Piotr Dumala
Physique de la tristesse (The Physics of Sorrow) | Théodore Ushev | Canada
Pinch | Diego Maclean | Canada
Shannon Amen | Chris Dainty | Canada
The Six | Xi Chen & Xu An | China
Slug Life | Sophie Gate | UK
Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves | Chintis Lundgren | Estonia, Croatia, France

Non-Narrative

Don’t Know What | Thomas Renoldner | Austria
Erodium Thunk | Winston Hacking & Andrew Zukeman | Canada
Hurlevent (Windshriek) | Frédéric Doazan | France
Kids | Michael Frei | Switzerland
Linzer Lust (Linz Delight) | Maya Yonesho | Austria, Japan
Ravines | Guillaume Pelletier-Auger | Canada
Sans objets (No Objects) | Moïa Jobin-Paré | Canada
Sonolumin | Diana Reichenbach | U.S.
Sous la canopée (Under the Canopy) | Bastien Dupriez | France

Student

Alfred Fauchet | Mathieu Georis | Belgium
Blieschow | Christoph Sarow | Germany
Ça mouille! (It’s Wet!) | Alexis Godard & Nan Huang | France
Duet | Jeanette Fantone | USA
Entropia | Eszter Glaser & Flóra Anna Buda | Hungary
Finding Uranus | Ivan Li | Canada, Hong Kong
Forglemmegei (Forget-Me-Not) | Katarina Lundquist | Denmark
Gravedad | Matisse Gonzalez | Germany
Herman Brown is Feeling Down | Dan Castro & Kenneth C.M. Young | U.K.
Now 2 | Kevin Eskew | U.S.
This is a Fish Film | Michael Bohnenstingl | Germany

Commissioned

Alice & Ibukun Owolabi | Richard O’Connor | U.S.
Annihilation Song | Amanda Bonaiuto | U.S.
The Beatles – Glass Onion | Alasdair Brotherston, Jock Mooney, & Richard Barnett | U.K.
Daylight | Amir B. Jahanbin | U.S.
The Fish | PES | U.S.
The Good Fight Short: “Troll Farm” | Steve Angel | Canada
Gunno | Simeon Kondev & Felipe Di Poi Tamargo | U.S.
Harley-Davidson 115th Anniversary | Jake Fried | U.S.
Juana Molina – Paraguaya Punk | Dante Zaballa | Argentina
Kinky Kitchen | Bea Höller | Germany
My Best Friend: “Explodes”; “Rewinds”; “Ends” | Ainslie Henderson & Will Anderson | U.K.
Takoyaki Story | Sawako Kabuki | Japan
Tricky Women 2019 Trailer | Marta Pajek | Poland
WildAid Hankograph | Koji Yamamura | Japan

For the complete list of the 2019 selected projects, visit www.animationfestival.ca.

LEAVE A REPLY